Balık Adam Muayene ve Raporları

 

Kliğinimiz de profesyonel ve amatör dalıcı muayeneleri yapılmakta, saha çalışmalarına sualtı hekimliği hizmeti verilmektedir. Dalış hastalıkları ve dalış tıbbı konularında danışmanlık yapılmaktadır.

Profesyonel dalgıç olarak sınıflandırdığımız grup; meslek olarak balık çiftliklerinde çalışan, deniz patlıcanı, salyangoz gibi su ürünleri toplayıcılığı yapan ve sualtı inşaat işleri gibi işler yapan sanayi dalgıçları kapsar. Ayrıntılı fizik muayene ve tetkiklerle incelenir. Uygunsa dalabilir raporu verilir. Rapor 2 yıl geçerlidir. Alınan raporla bağlı bulunduğu liman başkanlığına ya da tarım müdürlüğüne başvurarak belgesini yeniler.

Amatör dalgıç tanımı dalış eğitimi veren ya da dalış turizminde çalışanlarla hobi amaçlı dalış yapan dalıcılar için kullanılır. Aslında hiç “amatör” değildir. Hatta diğer grup dalgıçlara eğitim verirler. Her gün dalış yapmadıkları, en fazla sezonluk çalışmaları nedeniyle bu grupta değerlendirilirler. 5 yıl geçerli olan bir rapor düzenlenir. TSSF (Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu)’ ye raporlarını göndererek dalış çalışma belgelerini yenilerler.

Her iki grup farklı değerlendirildiği için tetkikler farklı olabilmektedir. Aşağıda istenilen tetkikler ayrı ayrı yazılmıştır. Kan testleri için aç olmak gereklidir. Kan verdikten sonra yemek yenilebilir. Bütün sonuçlarla birlikte kliniğimize gelerek muayene edilecek, uygun görülürse rapor düzenlenecektir. Kliniğimizde muayene ve rapor yaklaşık 30dk sürmektedir.

Profesyonel Dalgıç Muayenesi için İstenen Tetkikler

+ Solunum fonksiyon testi (SFT)

+ Odyometri ( Saf ses eşik odyometri)

+ Akciğer Grafisi (PA)

+Her iki omuz, diz ve kalça grafileri

+ Tam kan sayımı

+ Biyokimya

       + Açlık Kan Şekeri

       + Total Kolesterol

       + Trigliserid

       + AST,ALT(SGOT,SGTP)

       + Kreatinin

       + Sedimentasyon

       + İdrar Tetkiki

+ EKG – Elektrokardiyografi 

+ 45 yaş üstü ise eforlu EKG

+ İstenildiği ya da gerekli olduğu durumda Basınç Testi

+1 adet fotoğraf

Amatör Dalgıç Muayenesi için İstenen Tetkikler

+ PA Akciğer Grafisi

+ Solunum Fonksiyon Testi

+ Odyometri

+ Tam Kan Sayımı

+ Biyokimya 

       + Açlık Kan Şekeri

       + Total Kolesterol

       +  Trigliserid

       +  AST,ALT(SGOT,SGTP)

        + Kreatinin

        +  Sedimentasyon

        + Tam idrar tetkiki

+ EKG

+ 45 yaş üstü eforlu EKG

+ 1 adet fotoğraf